Bandyliigakauden 2025–26 viimeiset merkkipaalut

Kahdelle pelurille merkkipaalut

Bandyliigakauden 2025–26 ratkaisuhetkillä nähtiin vielä hienoja henkilökohtaisia merkkipaaluja, jotka jäivät elämään tämän kauden tarinaan.

HIFK:n Otto Vainikka kirjautti nimensä kevään viimeisiin kohokohtiin pronssiottelussa 13.3. HIFK vs Botnia. Ottelu oli Vainikan ensimmäinen playoff-ottelu.

Finaalissa puolestaan nähtiin upea hetki, kun Veiterän Aleksi Seppänen iski uransa 200. Bandyliigamaalin. Osuma syntyi näyttävästi kulmalyönnistä finaalin 2–2-tasoitusmaalina, ja maalin syötti Eetu Peuhkuri.

Seppäsen lukemat kertovat poikkeuksellisen kovasta urasta: 167 runkosarjamaalia ja 33 playoff-maalia nostavat kokonaissaldon 200 osumaan.

Nämä olivat kauden viimeiset merkkipaalut

Kauden 2025–26 viimeiset merkkipaalut jäivät hienolla tavalla osaksi kevään ratkaisuhetkiä ja muistuttivat jälleen siitä, kuinka paljon tunnetta, historiaa ja yhdessä koettuja hetkiä Bandyliiga tarjoaa. Otto Vainikan ja Aleksi Seppäsen onnistumiset toivat kauden päätökseen arvokasta sisältöä – hetkiä, jotka jäävät elämään niin pelaajien, joukkueiden kuin kannattajienkin muistoissa.

Samalla nämä saavutukset sulkevat yhden luvun tämän kauden tarinassa. Seuraavan kerran uusia merkkipaaluja tavoitellaan ja saavutetaan, kun Bandyliigassa käynnistyy kausi 2026–27. Siihen asti nämä hetket saavat kantaa omaa arvoaan osana päättynyttä kautta ja sen hienoja muistoja.

Leave a Reply