Jääpallon Tulevaisuus Huolettaa
Talous ja matkakulut koettelevat & Olosuhteet ja harrastajamäärä
Suomalainen perinnelaji jääpallo on käymässä läpi vaikeaa aikakautta, jossa perinteet, taloushaasteet ja vähenevät harrastajamäärät asettavat lajin tulevaisuuden vaakalaudalle. Lajin pelastamiseksi tarvitaan nopeita ja radikaaleja muutoksia, mutta epävarmuus vallitsee edelleen.
Jääpallon tilanne heikentyi entisestään, kun syksyllä itäsuomalainen WP 35, yksi lajin perinteisimmistä seuroista, ilmoitti jäävänsä pois Bandyliigasta taloudellisten vaikeuksien vuoksi. Varkautelaisseura, joka on voittanut 16 Suomen mestaruutta, olisi saanut joukkueen kasaan, mutta matkakulujen nousu valtavien välimatkojen vuoksi esti osallistumisen. Tämän lisäksi muiden perinteisten seurojen, kuten Tornion Palloveikkojen ja Oulun Palloseuran, toiminta on hiipunut, mikä huolestuttaa lajin tulevaisuuden kannalta.
“Uhkakuvat ovat olemassa, että olemme kuoleva laji. Sitä ei voi kukaan kiistää”, sanoo pitkän linjan jääpallomies Tuomas Erkkilä. “Jotain on muututtava”, hän jatkaa.
Narukerän puheenjohtaja Jani Raukko on yksi niistä, jotka haluavat nähdä mieluummin mahdollisuuksia kuin uhkia. ”Totta kai minäkin olen realisti”, Raukko sanoo ja tiedostaa, ettei tosiasioita ole syytä kieltää. ”Kaivamme itse sen kuopan, jos menemme arkkuun ja huudamme, että naulatkaa kiinni.” Uskottava urheilulaji tarvitsee uskottavan pääsarjan.
Näin Tuomas Erkkilä & Jani Raukko pohtivat Aamulehden jutussa jääpalloa, tästä voit lukea maksullisena koko uutisen Aamulehden sivuilta…
Comments (8)
Tomppa
Lajin kuolemasta on kirjoitettu ainakin lähes 30 vuotta,ja vieläkin porskuttaa joskin ankkurit tukevasti kiinni pohjassa.Talous on varmasti yksi suuri huolenaihe kuka haluaa tukea”kuolevaa”lajia?.Kyllä edelleen pitää ihmetellä tuota pohjoisen tilannetta ja hiipumista luulisi vielä? Olevan lajista kiinnostuneita ihmisiä mutta mistä johtuu ettei saada alkuun esim.junnuporukoita,valot on jo näköjään sammutettu.Ops kai kaatui juuri junnujen puutteseen.Lajin kehitykselle on hyviä mahdollisuuksia otetaan nyt esimerkkinä divari,tähän mennessä yksi turnaus !,mikä siinä on ettei divaria saada varteenotettavaksi sarjaksi jossa olisi vaikka 10 joukkuetta jaetaan sarja kolmeen lohkoon pohjoinen,länsi,itä turnausmuoto ja lopputurnaus/lohkojen voittaja,lopputurnaus esim,Jyväskylä.Tähän divari sarjaan pitää saada mukaan jo lopettaneita liigapelaajia ja pelaajia jotka eivät mahdu/halua jatkaa liigatasolla mutta jossa vähemmin kipailtu sarja olisi sopiva.Ja sitten se ikuinen murheenkryyni mistä uusia paikkakuntia/seuroja mukaan jääpallon pariin,ilman näitä ei laji ikävä kyllä tule nousemaan poterosta.Miten on Tornio,Oulu ensi vuonna divariin.
Toimitus
Tomppa,
Yli 20 vuotta on jääpallon kuolemaa julistettu siellä & täällä. Kuitenkin “lajiniilojen & kaisojen” avulla laji vielä on hengissä. Kuitenkin työtä riittää jotta se myös pysyy hengissä. Uskomme, että lajilla on mahdollisuus, jos vain yhdessä oikeasti teemme lajin eteen töitä! Siitä se on lähdettävä.
99% kyselymme pelaajista, ja seurataustoista halusi jääpallon yhdelle alustalle – mikä on totuus?
Juuri nyt ottelut tulevat 8 joukkueella seuraavasti:
– Finbandy TV, Jääpalloliiton lähetykset
– Narukerä, Satakunnan kansan sivujen kautta
– Akilles, Itäväylän sivuston kautta
– HIFK, Veo sovellus
– Kampparit, Solidsport alusta (Mikä on 100% liiton alustan kilpailija)
– OLS & Botnia, Youtubekanavat
– JPS, Spiideon järjestelmä
– Veiterä ei lähetä otteluja
Näin pääsemme yhtälöön, jossa Bandyliigaseuroilla (8) & liitolla on yhteensä 7 eri järjestelmää, ja 1 ei lähetä mitään
Tämä on hyvä esimerkki yhteistyöstä mitä seurat ja liitto saavat yhdessä aikaan – ei voi kun ihmetellä
yritä sitten vaikeampia asioita edistää – surullista, todella surullista on
Allu
Hyvä pointti toimitukselta striimauksista. Ikävä todeta, mutta ainoa lajia eteenpäin ajava alusta noista on Satakunnan Kansa. Satakunnan Kansalla on iso levikki jolloin myös ihmisiä, jotka eivät normaalisti seuraa lajia voivat eksyä sen pariin. Nämä muut alustat ovat enemmän tai vähemmän vain pienen lajiväen saatavilla.
Satakunnan kansa ymmärtääkseni yritti saada paikallislehtiä mukaan järjestelyyn, jossa kaikki paikallislehdet kuvaavat otteluita ja jakavat ne toisilleen, jotta myös kaikki paikallislehtdet pystyisi välittämään vierasotteluita. Tämä kaatui heti siihen, että vain yksi seura vastasi kyselyyn. Myöskään Jääpalloliitto ei kommentoinut mitenkään, joten asiaan ei uhrattu enempää panoksia.
Toimitus
Allu,
Tuossa Satakunnan kansan mallissa on vaan se huonoa, ettei seurat saa minkäänlaista korvausta striiminsä antamisesta “oviensa” ulkopuolelle
Päinvastoin, Satakunnan kansa kerää mahdolliset tulot katsojilta striimauksista 100%, seura ei saa edes 1 % tulosta. Mallin pitää olla kuten muissakin lajeissa (jääkiekko, salibandy, käsipallo, koripallo, pesäpallo listaa voisi jatkaa), eli osan rahasta on tulouduttava seuroille – mikään laji ei anna lähetysoikeuksia ilmaiseksi.
Voidaan myös keskustella kuinka moni Porin ulkopuolella lukee, tai käy satakunnan kansan sivuilla – me ainakin BandyliigaToimituksessa viimeksi
viime viikonloppuna vastasimme kyselyyn mistä ottelut tulevat kun vierailija käy Porissa – tunnettavuus ei siis ole silläkään täydellinen.
Yksi yhteinen alusta, on se mikä tahansa, mutta seurojen on saatava siitä osuutensa…
Ajatuksesi, tai Satakunnan kansan ajatus oli muuten hyvä…
Allu
Jatkona edelliseen, että kyllä sieltä paikallislehdistä korvauksia valuu seurankin suuntaan, vaikka eihän ne isoja ole. En myöskään usko, että tällä hetkellä yhdenkään Bandyliiga-ottelun striimistä mikään seura saisi millään edes yli 1000 euroa kassaan per ottelu, joten puhutaan aika pienistä summista. Eikä laadukasta yhteistä alustaa noilla tuloilla varmaankaan pitkään pyöritetä..
Kannattaa muistaa myös, että paikallismedian lähetykset on todella hyvää (ilmaista)mainosta lajille. Esimerkiksi lehtimainokset maksavat jopa tuhansia euroja, joten jos näkyvyyttä/ottelulähetyksiä saadaan ilmaiseksi esille mediaan, jonka levikki viikossa on lähes 300 000 ihmistä niin onhan se mielestäni erittäin positiivinen asia jääpalloseuralle. Myös se kannattaa muistaa, että paikallismedian tekemä tuotanto on täysin ilmaista ja helppoa seuralle. Omasta mielestäni juuri tälläistä aktiivisuutta pitäisi saada kaikilta paikallismedioilta. Sitä kautta voidaan paremmin päästä joskus esille myös valtakunnalliseen mediaan. Hyppy esimerkiksi YouTube-kanavista MTV:n urheilu-uutisiin tuppaa olemaan liian pitkä.
Ymmärsit toisen pointtini hieman väärin, mutta ymmärrän, koska selitin sen huonosti. Ajatuksenani oli tuoda esiin tilanne, jossa kaikki paikallismediat kuvaavat otteluita. Ja jokainen paikallismedia varmasti tavoittaa siellä asuvat jääpalloihmiset ja muutakin kansaa jolloin saadaan levikkiä ympäri Suomen. Satakunnan Kansa hoitaa tällä hetkellä oman tonttinsa, mutta eihän sen kuulukkaan, eikä se voi palvella esim. oululaisia jääpallon ystäviä. Satakunnan Kansan idea oli nimenomaan se, että he vastaavat Porin ottelun kuvauksista, näyttävät ne omilla verkkosivuillaan ja lisäksi antavat vierasjoukkueen paikallismedialle ilmaiseksi, kunhan saavat Narukerän vieraspelin myös ilmaiseksi heille näkyviin.
Toimitus
Allu,
Ymmärtääksemme Narukerä ei saa mitään Satakunnan kansan striimeistä, tai näin ainakin seurausta on kerrottu. Raha mikä liikkuu esim. Yhteisen alustan kautta voidaan laskea vaikka näin: kaudessa 98 ottelua, jos jokainen tuo 500€ on se yhteiseen kassaan 49.000 euroa. Tämän lisäksi pystytään myymään esim. 3 pääyhteistyökumppania joiden mainos näkyy jokaisessa ottelussa, heitetään näiden yhteiseksi hinnaksi vaikka 9000€ kasassa jo 58.000 euroa. Tuo summa kun jaetaan seurojen ja liiton kanssa, niin jokainen saa yli 6000€
Tähän kun vielä lisätään naisten, ja nuorten ottelut, summa vain kasvaa. Kyllä tuo summa kiinnostaa jo useampaa seuraa…
Totta kai voidaan keskustella lehtien yhteistoiminnasta, ja levikistä.. mutta seuroilta uupuu raha, ja jostakin sitä on saatava. Siksi emme näe mallia seuroille kannattavana. Jos se olisi kannattavaa niin muut lajit tekisivät sitä jo nyt. Kuitenkin lajit liittyvät olemassa oleviin alustoihin, tai tekevät omiaan..
Edelleen ajatus on hyvä, mutta vähintään puolet tuosta rahasta pitäisi tulla seuroille, jotta olisi järkeä antaa lähetykset lehtiin.
Laadullisesti jokainen pystyy Satakunnan kansan tasoiseen kuvaukseen, ja ainakin Suomen Cupissa oli lähetyksen ”kaista” niin alhaalla, että laadukasta kuvaa oli mahdotonta saada.
Emme edelleenkään ole ajatusta vastaan, mutta seurojen on ajateltava taloutta, ja jo 6000€ on iso summa usealle seuralle. Joidenkin seurojen taloudesta se olisi yli 10%
Jos levikki on 300.000 olisi hienoa, jos Satakunnan kansa kertoisi kuinka monta katsojaa striimeillä on ollut.. sen jälkeen pääsisimme vertaamaan kumpaakin mallia toisiinsa.
Tosin tietojemme mukaan nykyään lajit valitsevat tuon oman alustan esim. Solidsportin, Icareuksen tai sitten muutaman muun toimijan kautta, kuten Leijona TV.
Tietojemme mukaan yksikään laji/liitto ei ole lopettanut tällaista toimintaa, kun ovat sen aloittaneet, joten kyllä he siitä tuloa saavat…
Allu
Joo ei varmaankaan lähetyksistä suoraan saa mitään euromäärää per ottelu, koska ei esimerkiksi Satakunnan Kansakaan veloita mitään summaa per ottelu, vaan ottelut on lehden tilaajille näkyvissä, mutta esimerkiksi yhteistyökumppanuuden kautta seura voi saada onneksi jotain.
Esimerkkisi on hyvä ja tavoiteltava, mutta laskelmastasi uupuu kokonaan kulut. Yrittäminen olisi paljon helpompaa, jos jätetään kulut, alvit, mahdolliset verot ja pakollisiin inventointeihin liittyvät kulut pois. Lisäksi tarvitaan taas lisää talkootyövoimaa, että tällainen malli saataisiin toimimaan. Tiedätte varmaan myös verkkosivuja pitävänä tahona, että tuollaisen alustan ylläpitäminen maksaa.
Ymmärrän kyllä pointtisi, mutta itse olen vain vahvasti sitä mieltä, että jääpalloväki on vuosien aikana osoittanut, että se ei onnistu muutamaa paikkakuntaa lukuunottamatta tuomaan itseään esiin mediassa tai kaupallistamaan asioita. Siksi uskon, että esim. paikallismedioiden avulla saataisiin siihen tarvittavaa ilmaista apua. Jos tämä ehdottamasi malli saataisiin käytäntöön niin tottakai se voisi olla parempi ja tuottavampi, mutta sitä ei ikävä kyllä ole saatu edes alulle.
En myöskään tiedä, mitä esimerkiksi Finbandy TV:n lähetykset ovat tuottaneet (eli mitä on jäänyt viivan alle kaikkien kulujen jälkeen), mutta olisi todella mielenkiintoista tietää. Jääkö Finbandy TV:stä jotain jaettavaa seuroille? Tiedätkö?
Toimitus
Allu,
Kuluina seuroille ei oikeastaan tulisi mitään, koska jokaisella on jo olemassa ainakin yksi videokamera, ja tarvittava muu laitteisto.
Tai sen hankinta ei montaa sataa euroa ole, eikä se kertakustannuksena ole mahdoton. Kuvaajaksi kelpaa esim. loukkaantunut pelaaja, tai pelaaja joka ei ole rosterissa. eli jos halua on, ei lisää henkilöitä tarvita. Asia on sitten toinen kun asiaa kehitetään – niin se maksaa lisää.
Finbandy TV on seurojen päätöksellä 100% liiton tuote, joten he myös pitävät mahdolliset tulot – Eli seurat eivät saa tuloa! Liitto maksaa myös kaikki kulut.
Sen enempää emme tiedä, paitsi ettei tämäkään ole sujunut ongelmitta, kuvauspaikoista yms asioista ei ole päästy yhteisymmärrykseen – Niin hyvin me toimimme keskenämme 🙂
Sehän tässä se suurin ongelma onkin – kun 8 seuraa, ja liitto saavat yhteensä nyt käytännössä 8 mallia – Yritä siinä sitten yhteistyötä 🙂
On malli mikä tahansa – näiden 9 pitäisi päästä ehdottomasti heti yhteisymmärrykseen – kauniiden puheiden sijaan….
Sitten kehdataan kyseenalaistaa näkyvyys – Kuten moni on sanonut – Katsokaa peiliin!
Anteeksi suora teksti, mutta hatuttaa ikuinen kaunistelu 🙁
Kokouksissa puhutaan kauniisti ja yhteisessä hengessä, kun ovi sulkeutuu ajatellaan vain ja ainoastaan omaa napaa 🙁