Jääpallon ei pidä kiirehtiä

Venäjän ja Valko-Venäjän paluuta ei saa hätiköidä

Kansainvälinen olympiakomitea KOK teki tänään tiistaina 7. heinäkuuta 2026 päätöksen poistaa ehdollisesti Venäjän olympiakomitean toimintakiellon. Päätös on urheilumaailmassa merkittävä ja samalla hyvin vaikea hetki. Se ei vielä tarkoita venäläisurheilijoiden automaattista paluuta kaikkiin kansainvälisiin kilpailuihin, mutta se avaa oven keskustelulle, jota ei jääpallossakaan voida ohittaa.

BandyliigaToimituksen kanta on selvä: Venäjää tai Valko-Venäjää ei tule hyväksyä mukaan kansainväliseen jääpallotoimintaan niin kauan kuin Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu.

Tämä ei ole kannanotto yksittäisiä urheilijoita vastaan. Tämä on kannanotto sodan, väkivallan, miehityksen ja urheilun poliittisen hyväksikäytön vastustamiseksi. Jääpallo on pieni laji, mutta juuri siksi sen arvovalinnoilla on suuri merkitys. Pienessä lajissa kaikki tuntevat toisensa, päätökset näkyvät nopeasti ja hiljaisuudesta tulee helposti hyväksynnän muoto.

KOK muistuttaa, että kansainväliset lajiliitot päättävät edelleen omista osallistumissäännöistään. Tämä vastuu on nyt myös jääpallon kansainvälisellä liitolla FIB:llä. Vastuu ei ole vain hallinnollinen, vaan ennen kaikkea moraalinen.

Jääpallolla on pitkät ja vahvat siteet Venäjään. Se on lajin historiaa, eikä sitä voi pyyhkiä pois. Venäjä on ollut vuosikymmenten ajan jääpallon suurvalta, lajin näkyvyyden, pelaajamäärien ja kansainvälisen kilpailutoiminnan kannalta merkittävä maa. Juuri siksi päätös on vaikea. Mutta vaikeus ei saa olla syy väärään ratkaisuun.

Hyökkäyssodan jatkuessa paluu normaaliin urheiluyhteistyöhön ei voi olla mahdollinen. Ei lipun kanssa, ei ilman lippua, ei kansallislaululla eikä neutraalin statuksen alle piilotettuna, jos järjestelmän taustalla poliittinen todellisuus ei ole muuttunut.

Jääpallon tulee seistä rauhan, urheilun rehellisyyden ja Ukrainan rinnalla.

Pelkäämme, että kansainvälisen jääpalloliiton taloudelliset ongelmat voivat lisätä painetta

BandyliigaToimituksessa seuraamme kansainvälisen jääpallon tilannetta huolestuneina. FIB:n viimeaikaiset tapahtumat ja entisen puheenjohtajan Henrik Nilssonin julkisuudessa antamat lausunnot ovat herättäneet kysymyksiä siitä, mihin suuntaan lajia ollaan viemässä. Pelkäämme, että kansainvälisen jääpalloliiton taloudelliset ongelmat voivat lisätä painetta ratkaisuihin, joissa periaatteet väistyvät rahan, sarjojen, turnausten tai osallistujamäärien tieltä.

Toivomme sydämestämme, ettei näin käy.

Jääpallo tarvitsee selkärankaa

Jääpallo tarvitsee kansainvälistä toimintaa. Se tarvitsee MM-turnauksia, nuorten kilpailuja, seurajoukkueiden kohtaamisia ja elinvoimaisen kansainvälisen liiton. Mutta vielä enemmän jääpallo tarvitsee selkärankaa. Laji, joka rakentuu yhteisöllisyydelle, pakkasessa seisomiselle, vapaaehtoisten työlle ja sukupolvelta toiselle siirtyvälle rakkaudelle, ei voi rakentaa tulevaisuuttaan silmät suljettuina.

Myös mahdollisen rauhan jälkeen tarvitaan harkintaa. Rauhan julistaminen ei yksin riitä palauttamaan luottamusta. Sen jälkeen tulisi olla selkeä siirtymäaika, jonka aikana voidaan varmistaa, että kansainväliseen jääpallotoimintaan palaaminen ei ole poliittisen vaikuttamisen väline, propagandan jatke tai yritys pestä mainetta urheilun kautta.

Tarvitaan läpinäkyvät ehdot. Tarvitaan riippumatonta arviointia. Tarvitaan takeet siitä, että urheilijat, joukkueet, liitot ja taustajärjestelmät voivat toimia aidosti ilman sodan, valtion tai poliittisen painostuksen varjoa.

Jääpallo on meille rakas laji. Juuri siksi siitä pitää puhua rehellisesti.

Me toivomme maailmaa, jossa ovet voidaan avata turvallisesti, oikeudenmukaisesti

Me emme toivo jääpallolle suljettuja ovia. Me toivomme maailmaa, jossa ovet voidaan avata turvallisesti, oikeudenmukaisesti ja rauhan ehdoilla. Mutta siihen hetkeen ei päästä kiirehtimällä. Siihen ei päästä unohtamalla. Siihen ei päästä sillä, että hyökkäyssodan keskellä teeskennellään urheilun olevan irrallaan todellisuudesta.

Niin kauan kuin Ukraina kärsii, kansainvälisen jääpallon ei tule kääntää katsettaan pois.

Jääpallon pitää valita oikein. Ei helpoimman tien, vaan oikean tien mukaan.

Leave a Reply