Alemman jatkosarjan päivän tulokset

Narukerä, ja Kampparit voittoihin

Päivän tulokset vahvistivat juuri sen asetelman, jota alemmassa jatkosarjassa on jo hetki aavisteltu: Kampparit ja Narukerä ottivat jälleen täydet pisteet ja samalla loivat entistä tukevamman pohjan kahteen kärkisijaan, joilla puolivälieräpaikka ratkaistaan.


Narukerä käänsi pelin toisella jaksolla – OLS kaatui 3–5

Ottelu alkoi OLS:n vahvalla painostuksella. Ensimmäiset minuutit mentiin vierasjoukkueen komennossa: laukauksia, kulma ja jatkuva hyökkäysaika pitivät Narukerän puolustuksen kiireisenä. Maalinteon aloitti OLS, kun Niklas Valtanen viimeisteli 7. minuutilla 1–0 Aatu Tiusasen syötöstä.

Jo kolme minuuttia myöhemmin Narukerä tuli tasoihin kulmasta (1–1): Ville Aaltonen viimeisteli ja Eero Paavola merkittiin syöttäjäksi. Narukerä jatkoi vaarallisena ja käänsi pelin 21. minuutilla, kun Lauri Sirén iski jälleen kulmasta (1–2). Tauolle mentiin Narukerän johdossa – ja numerotkin olivat ansaitut, sillä vierailijat loi avausjaksolla enemmän uhkaa, vaikka Narukeräkin sai lopussa useita kulmia ja laukauksia.

Toinen jakso: Valtanen tasoitti – sitten Narukerä karkasi

Toinen jakso alkoi Valtasen toisella osumalla: 51. minuutilla syntyi 2–2, ja peli näytti hetken täysin avoimelta. Sen jälkeen ottelun suunta kuitenkin kääntyi selvästi Narukerälle.

Veeti Kujansuu vei Narukerän johtoon 2–3, ja syöttöpisteen sai jälleen Ville Aaltonen – mies oli siis vahvasti esillä molempiin suuntiin tuloslistalla. OLS otti 63. minuutilla aikalisän, mutta Narukerä jatkoi hallintaa ja osui lisää erikoistilanteista ja kurinalaisella viimeistelyllä.

minuutilla Narukerä kasvatti johdon 2–4 (rl), maalintekijänä Joni Vuopio. Lopullinen niitti tuli 82. minuutilla, kun Rasmus Arponen teki 2–5. Ottelun lopussa OLS vielä kavensi: Marcus Ukkonen iski 90. minuutilla 3–5 Samppa Äikäksen syötöstä, mutta kiri jäi kosmetiikaksi.

Ottelun maalit:

OLS:

  • 1–0 Niklas Valtanen (7’) syöttö Aatu Tiusanen
  • 2–2 Niklas Valtanen (51’)
  • 3–5 Marcus Ukkonen (90’) syöttö Samppa Äikäs

Narukerä

  • 1–1 Ville Aaltonen (10’, kl) syöttö Eero Paavola
  • 1–2 Lauri Sirén (21’, kl)
  • 2–3 Veeti Kujansuu (61’) syöttö Ville Aaltonen
  • 2–4 Joni Vuopio (74’, rl)
  • 2–5 Rasmus Arponen (82’)

Yhteenveto

Narukerä oli terävämpi alussa ja johti ansaitusti tauolla, mutta Narukerä ratkaisi ottelun toisella jaksolla tehokkuudella ja kyvyllä iskeä oikeissa paikoissa. Valtanen piti OLS:n mukana kahdella maalillaan, ja kun johto kääntyi 61. minuutilla, Narukerä ei enää hellittänyt.


Kampparit karkasi – tapahtumarikas peli, Lopputulos 6-4

Kampparit otti ottelussa vahvan otteen heti alusta ja rakensi käytännössä ratkaisun jo avausjaksolla. Tempo oli korkea, tilanteita syntyi molempiin päihin, ja ottelusta tuli tapahtumarikas myös jäähyjen ja erikoistilanteiden vuoksi. Lopulta Kampparit vei pisteet selvin numeroin 6–4, vaikka vastustaja pääsi vielä lopussa kaunistelemaan lukemia kahdella nopealla osumalla.

Kampparit aloitti terävästi

Kampparit sai otteluun unelma-alun, kun Joonatan Alho viimeisteli jo 1. minuutilla 1–0. Painetta tuli heti perään lisää, ja 19. minuutilla Leevi Kukkasniemi iski 2–0. Ottelu näytti hetken aikaa karkaavan, mutta Akilles tuli nopeasti peliin mukaan: 21. minuutilla syntyi 2–1 ja peli pysyi elossa.

Avausjakson loppu kuitenkin kääntyi jälleen Kamppareille. Severi Noponen osui 39. minuutilla 3–1 (kl) ja heti perään Jaakko Järvinen rankaisi 42. minuutilla 4–1 (rl). Kampparit oli tauolle mentäessä selvästi kuskin paikalla.

Toinen jakso: Kampparit ratkaisi – Akilles sai lopussa lohtua

Toinen jakso jatkui siitä, mihin ensimmäinen jäi: Kampparit painoi päälle ja Alho iski illan toisen maalinsa 48. minuutilla, lukemiksi 5–1 . Akilles kavensi 63. minuutilla 5–2, mutta Kampparit vastasi vahvasti: Oskari Kokko viimeisteli 75. minuutilla 6–2.

Loppuhetkillä ottelun kuva hieman repesi. Akilles sai vielä kaksi maalia: 83. minuutilla 6–3 ja 85. minuutilla 6–4 – molemmat Filip Svennasin nimiin. Akilles kuitenkin kontrolloi viimeiset minuutit ja piti voiton käsissään.

Ottelun maalit:

Akilles:

  • 1–0 Alho Joonatan (1’, PT)
  • 2–0 Kukkasniemi Leevi (19’, PT)
  • 3–1 Noponen Severi (39’, kl)
  • 4–1 Järvinen Jaakko (42’, rl)
  • 5–1 Alho Joonatan (48’, PT)
  • 6–2 Kokko Oskari (75’, PT)

Akilles:

  • 2–1 Larsson Rolf (21’, PT)
  • 5–2 Montonen Topi Artturi (63’, PT)
  • 6–3 Svennas Filip (83’, PT)
  • 6–4 Svennas Filip (85’, PT)

Leave a Reply