Hyvää pääsiäistä jääpalloväki!
Jääpalloilijan pääsiäinen…
Kun kausi on kääntymässä kohti loppua ja jäät sulavat kevätauringon alla, jääpalloilijan pääsiäinen on kuin hengähdystauko vauhdikkaan talven jälkeen.
Pitkäperjantai käynnistyy rauhallisesti: aamiainen nautitaan kiireettä, ehkä kauden viimeiset pelit mielessä pyörien. Kroppa kiittää vapaapäivästä – ehkä kevyt palauttava lenkki tai rentouttava saunailta maistuu. Kentät hiljenee hetkeksi, mutta mielessä pyörii jo seuraavan kauden kehitys: nopeus, kestävyys, syöttöpeli, taktiikat.
Lauantaina pääsiäismunien metsästys saa uudenlaisen twistin, kun junioripelaajat järjestävät leikkimieliset “munajahtitreenit”: jokaisen löydetyn munan mukana kulkee pieni jääpallotemppu tai haaste. Hymy on herkässä – jääpallo yhdistää, myös pyhien aikaan.
Sunnuntaina voi koko perhe kokoontua katsomaan videokoosteita menneestä kaudesta. Analyysiä, naurua, onnistumisia ja vähän epäonnistumisiakin. Kenties päävalmentaja lähettää WhatsAppiin “kauden top 5 -hetket” ja muistuttaa: “Nyt huilataan, mutta ensi kaudella mennään taas kovempaa.”
Ja vielä maanantaina, kun treenit jo kutsuisi takaisin, jääpalloilija antaa vielä hetken itselleen. Lepoa, perheen kanssa oloa, ehkä kevyt pallottelu pihalla, kevätauringossa.
Jääpalloilijan pääsiäinen ei ole vain tauko – se on lupaus tulevasta. Uusista kentistä, uudesta kaudesta, uudesta energiasta.
Terveiset täältä vielä jäätyneen järven rannalta – sauna lämpeää, kevätaurinko pilkottaa ja BandyliigaToimitus vetää hetken happea. 💆♂️🔥
Kiitos koko jääpallokansalle menneestä talvesta – pelaajille, valmentajille, talkoolaisille, faneille ja kaikille, jotka pitävät tämän lajin hengissä. Nyt huilataan 4 päivää, mutta muistetaan: vaikka jäät sulaa, jääpallon henki elää.
T: BandyliigaToimitus