Palaamme pidennettyyn viikonloppuun

Kypärän käyttö ja lääkäripalveluiden saatavuus Bandyliigassa – Tärkeä muistutus turvallisuudesta

Suomalaisen jääpallon parissa on käyty viimeiset 24 tuntia keskustelua tärkeistä turvallisuuskäytännöistä, joiden osalta Bandyliigan eilinen Narukerä vs HIFK -ottelu on nostanut esiin. Erityisesti kypärän käytön ja lääkäripalveluiden saatavuuden tärkeys nousi esiin, ja haluamme korostaa näiden tekijöiden merkitystä pelaajien, valmentajien, kenttähenkilöiden, ja katsojien turvallisuudelle.

Kypärän käyttö – Turvallisuus etusijalle

BandyliigaToimitus haluaa muistuttaa kaikkia jääpallon parissa toimivia henkilöitä, että kypärän käyttö jäälle mennessä on ehdottoman tärkeää – olipa kyseessä sitten ottelu, harjoitus tai muu tapahtuma. Kypärän käyttö suojaa pelaajia vakavilta vammoilta ja aivotärähdyksiltä, jotka voivat olla vaarallisia jopa pitkällä aikavälillä. Tämä muistutus koskee paitsi pelaajia myös valmentajia ja muuta taustahenkilöstöä, sillä turvallisuus on kaikkien yhteinen asia.

Tuomari Mats-Olof Gustafssonin kaatuminen nosti esiin tärkeitä kysymyksiä

Bandyliigan Narukerä vs HIFK -ottelussa tapahtui valitettava tilanne, jossa ottelun tuomari Mats-Olof Gustafsson kaatui kentällä ja loukkaantui (Video). Onneksi tilanne ei näin jälkikäteen ole vakavampi, ja Gustafsson on toipumassa nopeasti.

Hänen terveydestään huolehti ottelupaikalla nopeasti paikalle saapuneet lääkärit – Narukerän ottelulääkäri paikalla alle 8 sekunnissa, ja HIFK:n Aku Ojanen alle 15 sekunnissa (ammatiltaan Ojanen on lääkäri) tapahtuman jälkeen paikalla, ja Gustafsson sai tarvittavan hoidon. Tämä tilanne kuitenkin nosti esiin tärkeän kysymyksen: kuinka nopeasti apu on saatavilla kentällä, ja kuinka tärkeää on, että joka ottelussa olisi paikalla lääkäri. (Video on ainoastaan siksi tässä, että koko jääpalloperhe muistaisi oikeasti kypärän ja muiden varusteiden tärkeyden!!!).

Lääkäripalvelut – Kotijoukkueen vastuu ja turvallisuus

Aiemmin Bandyliigan säännöissä oli pykälä, jonka mukaan kotijoukkue oli vastuussa lääkärin järjestämisestä ottelun ajaksi paikanpäälle. Tämä sääntö on kuitenkin poistettu, ja nykyisin ei kaikissa otteluissa ole enää lääkäriä paikalla. Onneksi esimerkiksi Porissa tilanne oli hoidettu todella erinomaisesti Narukerän toimesta – ottelulääkäri, ja hänen lisäksi HIFK:n Aku Ojanen, oli nopeasti paikalla auttama Gustafssonia.

Eilisen tapauksen myötä on kuitenkin noussut useita toiveita siitä, että sääntö palautettaisiin, ja jokaisessa Bandyliiga-ottelussa olisi kotijoukkueen järjestämä lääkärin paikalla. Tämä varmistaisi sen, että apu on nopeasti saatavilla, mikäli vakavia loukkaantumisia tai muita hätätilanteita ilmenee ottelun aikana. Esimerkiksi kuten aikaisemmin mainitsimme Porissa lääkäri oli paikalla alle 8 sekunnin kuluttua tapahtuneesta, ja Gustafsson sai nopean arvion ja hoidon päävammoihin erikoistuneen lääkärin konsultoimana.

Turvallisuus ennen kaikkea

Tämän tapauksen myötä on tullut selväksi, kuinka tärkeää on, että lääkäri on helposti tavoitettavissa, ja että kenttähenkilöstö on valmis toimimaan nopeasti. Pelastuslaitosten saapumiseen saattaa kestää liian kauan, mutta jos kentällä on lääkäri, voidaan tilanne hoitaa paikalla ja nopeasti.

Bandyliiga ja jääpallon eri toimijat toivovat, että seurat yhdessä Suomen jääpalloliiton kanssa pohtivat mahdollisia ratkaisuja, jotka turvaisivat entistä paremmin pelaajien ja muiden otteluun osallistuvien henkilöiden turvallisuuden. Tämä ei ole vain sääntömuutos – se on askel kohti turvallisempaa peliympäristöä, jossa turvallisuus ja meidän kaikkien hyvinvointi ovat etusijalla.

Kiitokset auttajille ja Tsemppiä Gustafssonille

Lopuksi haluamme esittää kiitokset Narukerä vs HIFK ottelun Narukerän Ottelulääkärille ja HIFK:n Aku Ojaselle, jotka olivat hoitamassa päätuomari Gustafssonia. Onneksi kaikki päättyi säikähdyksellä, ja Gustafsson on jo kuntoutumassa takaisin kentille.

Toivomme kaikille pelaajille, toimijoille ja katsojille turvallisia ja terveitä kausia jatkossakin.

BandyliigaToimitus kiittää kaikkia, jotka tekevät töitä jääpallon parissa ja muistuttaa vielä kerran kypärän käytön tärkeyttä kaikissa jääpallotapahtumissa.

BandyliigaToimitus muistuttaa: Kunnioitus toisia kohtaan ja reilu peli ensisijalla jatko-otteluissa

BandyliigaToimitus haluaa muistuttaa seuroja, valmentajia ja pelaajia tärkeästä asiasta jatko-ottelujen lähestyessä: jääpallon kentillä tulee näkyä keskinäinen kunnioitus, ja pelissä tulisi välttää ylilyöntejä. Jatko-ottelut, joissa pelin merkitys korostuu, voivat helposti herättää voimakkaita tunteita ja jännitystä, mutta nyt on tärkeää, että kaikkien osapuolten keskuudessa vallitsee yhteinen tahto pelata reilusti ja kunnioittaen.

Ylilyönnit eivät kuulu jääpallon arvoihin

Vaikka jääpallo on tunnetusti intensiivinen ja fyysinen laji, BandyliigaToimitus haluaa korostaa, että pelissä ei ole sijaa harkitsemattomille ylilyönneille (kuten yllä olevan videon kaltaisille potkuille – maassa oleva pelaaja siis potkaisee luistimella vieressä seisovaa vastustajaa. Osuma osuu vielä pelaajaan sellaisessa kohdassa missä ei ole suojia. Toisessa lajissa sai 6 ottelua pelikieltoa – meillä jääpallossa ei mitään?) – asia ei koskaan edennyt kurinpidon tietoon – Miksi, hyvä kysymys?.

BandyliigaToimitus ei etsi syyllisiä, mutta haluaa kuitenkin nostaa esiin tärkeän periaatteen: jääpallo kentällä tulee aina olla keskinäistä kunnioitusta toisia kohtaan.

Reilu, tiukka ja tunteikas peli

BandyliigaToimitus toivoo, että kauden ratkaisevissa vaiheissa nähdään edelleen reiluja, tiukkoja ja kamppailuista otteluita. Tunne saattaa välillä kuumentua, mutta jääpallon henki perustuu urheilullisuuteen ja reiluun peliin. Pelaajat voivat näyttää tunteitaan kentällä, ja jäähyjä saadaan ottaa, mutta se ei oikeuta väkivaltaisiin tai sääntöjen vastaisiin tekoihin. Kentällä tulee kunnioittaa niin vastustajaa kuin peliäkin, ja pyrkiä pelaamaan tilanteet loppuun urheilijamaisella asenteella.

Jääpallo on aina ollut herrasmiesten peli

Bandyliigan perinteet ja historia ovat aina olleet vahvasti sidoksissa kunnioittavaan ja urheilulliseen kilpailuun. Vaikka tämä saattaa kuulostaa vanhanaikaiselta, jääpallon ydin on edelleen säilyttänyt arvot, joiden mukaisesti peliä pelataan: reilu peli, urheilijamaisuus ja toisten kunnioittaminen ovat olleet lajin kulmakiviä jo vuosikymmenten ajan. Näitä periaatteita ei tule unohtaa edes nykypäivänä.

Keskustelu ja yhteinen tahtotila

BandyliigaToimitus toivoo, että seurat, valmentajat ja pelaajat ottavat tämän muistutuksen vakavasti ja keskustelevat keskenään ennen tulevia otteluita. On tärkeää sopia yhdessä, että pyritään välttämään tilanteet, jotka voivat johtaa tarpeettomiin loukkaantumisiin tai jännitteiden eskaloitumiseen. Yhteinen tahto reilun pelin puolesta auttaa takaamaan, että Bandyliiga säilyttää paikkansa urheilulajina, jossa kaikilla osapuolilla on hauskaa ja turvallista pelata.

Kohti parempaa ja turvallisempaa jääpallokautta

Jääpallo on laji, joka yhdistää yhteisöjä ja tuo ihmiset yhteen – myös tunteet saavat olla läsnä. Mutta yhdessä kentälle asettuvan urheilijaprofessionalismin ja toisten kunnioittamisen kautta voimme varmistaa, että Bandyliiga tarjoaa hienoja hetkiä kaikille. Tässä ei ole kyse vain voitosta, vaan siitä, miten voittaminen ja häviäminen koetaan.

Kunnioitamme toisiamme, pelissä ja sen ulkopuolella.

Kuten eräs tunnettu Porilainen jääpallopersoona sanoisi “rakkaudesta lajiin!”

Comments (7)

  1. Tomppa

    Välillä pitää kyllä ihmetellä vanhempien esimerkkiä,käyn itse välillä luistelemassa aina kypärä päässä ja joka kerta näkee kiekkoa pelaavia isiä mukanaan yksi tai useampi lapsi,iät ehkä noin 9-15 ja kaikki ilman kypärää.On myös niitä jotka niitä jotka käyttää ja niin se pitää olla.Ei se kypärä paljoa kotona ollessaan auta.Toinen ryhmä on taitoluistelijat,nuoret tytöt ja niillä ei ensimmäiselläkään minkään näköistä pääsuojaa,ehkä niillä on sitten sen verran kovempi toi luu?.

  2. Asiaan liittyen sunnuntaina Jyväskylässä kuulutettiin yhden kovan törmäystilanteen jälkeen etsien katsomosta lääkäriä tai muuta terveydenhuollon ammattilaista.

    Ilmeisesti siis ainakaan tuossa pelissä ei lääkäriä ollut paikalla. Katsomosta yksi henkilö loukkaantunutta pelaajaa meni katsomaan.

  3. Toimitus

    Tomppa,
    Olen nuorena itse myös syyllistynyt tuohon ilman kypärää luisteluun. Lapsiani en päästänyt ilman kypärää jäälle, ja jos luoja suo lapsen lapsia – HE EIVÄT mene jäälle ilman kypäriä! Osut oikeaan, kypärä ei kotona auta!
    Toivotaan ettei taitoluistelijoille satu mitään, mutta toivossa on huono elää…

  4. Toimitus

    TW,
    Me saimme myös tiedon ettei Jyväskylässä lääkäriä löytynyt, ja jopa terveydenhuollon osaajaa oli vaikea löytää loukkaantuneelle pelaajalle. Nyt me kyllä säästämme väärästä paikasta! Tämä sääntö tulisi palauttaa, ja siis muuttaa HETI takaisin! Ymmärrämme BandyliigaToimituksessa säästöjen tarpeen, mutta kuka vastaa jos esim. Jyväskylässä käy huonosti – eikä auttajia ole paikalla?
    Toimituksen puhelin on soinut koko päivän liittyen tähän uutiseen – Toivomme todella sydämestä, että asia otetaan vakavasti – ja pian kuulemme säännön palaavan, ja seurojen sitoutuvan tähän.. Suomen jääpalloliitto ei yksin asiaa pysty päättämään – Valitettavasti…

  5. Tomppa

    Vielä oudommaksi asian tekee että nämä isät/pojat on yllään jonkun seuran pusakka jossa logo,ihmetellä sopii ollaanko myös hallilla harkoissa ilman kypärää?.Outoa käyttytymistä tosiaan!.

  6. Pentti

    Kai tuosta alemman videon tilanteesta sietää pelikieltoa tulla? Uskomaton ylilyönti.. mitä ennen tilannetta on tapahtunut?

  7. Toimitus

    Pentti,

    Juuri tuli tieto, että 2 ottelua on annettu tilanteesta pelikieltoa.
    BandyliigaToimitus ei lähde tuomitsemaan, ja meillä keskityimme vastustajan kunnioittamiseen (emme syyllistämiseen).
    Kurinpitolautakunta on näissä oikea taho, ja meillä ei ollut mitään tietoa että asia oli edennyt kurinpitolautakunnan käsittelyyn ennen kuin päätös asiasta tuli Suomen jääpalloliiton sivulle.

    Sen verran tilanteesta, että voit lukea koko asian, ja eri näkökulmat tästä https://bandyliiga.fi/kauden-ensimmainen-pelikielto/
    HIFK:n pelaaja oli siis kaatanut kyseisen pelaajan, ja tästä tuomari oli antanut vapaalyönnin – jonka jälkeen sitten tuo käsitelty asia.

    Asia Loppuun käsitelty osaltamme – seurat, kurinpito, ja liitto ovat toimineet sääntöjen mukaan asiassa – piste.

Leave a Reply