Kristian Paukkonen palaa Narukerään

Kokemusta, taitoa ja tuttu voittaja takaisin Poriin

Narukerä on vahvistanut tulevan kauden joukkuettaan merkittävällä paluumuuttajalla, kun Kristian Paukkonen on solminut seuran kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen.

Viime kauden kasvattajaseurassaan WP35:ssä pelannut Paukkonen palaa nyt tuttuun ympäristöön Poriin. Paukkonen edusti Narukerää aiemmin kausina 2020–2025 ja oli tärkeä osa joukkueen menestyksekkäitä vuosia. Tuona aikana Paukkonen juhli Kerässä yhtä Suomen mestaruutta sekä kolmea SM-pronssia.

Tulevan kauden Narukerään Paukkonen tuo lähes 300 Bandyliiga-ottelun kokemuksen, vahvan pelikäsityksen, taitoa sekä jatkuvaa hyökkäysuhkaa. Kyseessä on pelaaja, joka tuntee seuran, joukkueen vaatimustason ja porilaisen jääpalloympäristön erinomaisesti.

Paukkonen odottaa paluutaan Poriin hyvillä mielin.

”Jääpallon ulkopuolella olevat asiat kuljettavat takaisin Poriin ja on hienoa, että Kerässä pelaaminen on jälleen mahdollista. Varkauden visiitti jäi ajateltua lyhyemmäksi, mutta onneksi pelejä pääsee jatkamaan Porissa! Odotan innolla vanhojen ja uusien pelikavereiden kanssa tulevaa kautta!” Paukkonen kommentoi.

Narukerän edustusjoukkueen päävalmentaja Tuomas Erkkilä on luonnollisesti iloinen tutun pelaajan paluusta.

”Paukkosen paluu on todella hieno asia ja hän tuo meille lisää taitoa sekä kokemusta. Itselläni on pitkä historia Krisun kanssa työskentelystä. Tutustuin häneen kaudella 2017–18, kun valmensin Varkaudessa WP35-joukkuetta. Sitten saimme hänet Poriin ja meidän kolmen kauden yhteistyömme päättyi ikimuistoiseen mestaruuteen. Olen iloinen Krisun paluusta, koska tiedän tasan tarkkaan, mitä häneltä saan ja pystyn hänen osaamisensa ympärille rakentamaan asioita. Kyseessä on erittäin taitava ja laadukas pelaaja, joka on hieno palanen uuteen projektiimme”, Erkkilä sanoo.

Leave a Reply