Lauantain tulokset
Narukerä & Botnia voittoihin
Porissa ja Varkaudessa nähtiin lauantaina vahvaa tekemistä, kun Narukerä kaatoi Kampparit 8–3 ja Botnia haki tylyn 3–9-vierasvoiton WP 35:stä.
Narukerä murskasi Kampparit toisen jakson myllerryksessä – erikoistilanteet ratkaisivat
Narukerä – Kampparit 8–3 (1–2)
Narukerä käänsi tasaisen avausjakson jälkeen ottelun täysin edukseen ja otti selvän 8–3-voiton Kamppareista. Ratkaisu nähtiin toisella jaksolla, jossa Kerän erittäin vahvat erikoistilanteet sulattivat mikkeliläisten pelinrakentelun.
Tasainen ja vauhdikas avausjakso
Ottelun alku oli varsin kaksijakoinen: molemmilla joukkueilla oli omat vahvat jaksonsa ja tilanteita syntyi vuorotahtiin. Kampparit pääsi pelaamaan myötätuuleen, mutta Narukerä iski illan avausmaalin.
18. minuutilla Alex Mårtensson ohjasi Joni Vuopion antaman sivurajan maalin edestä sisään ja kotijoukkue siirtyi 1–0-johtoon.
Reilut viisi minuuttia myöhemmin Kampparit tuli tasoihin, kun Leevi Kukkasniemeä rikottiin läpiajossa ja Severi Noponen upotti rangaistuslyönnin varmasti: 1–1 ajassa 24’.
Jakson lopussa Kampparit siirtyi johtoon. Simo Huotelin murtautui keskustasta läpi, ja pallo jäi pomppimaan maalinedustalle. Jere Immonen oli hereillä ja siirsi pallon verkkoon tilanteeksi 1–2 ajassa 42’.
Puoliaikataululle mentiin Kamppareiden 1–2-johdossa.
Vastatuuli, erikoistilanteet ja Kampparien ”musta vartti”
Toiselle jaksolle Narukerä tuli selvästi terävämmin. Vaikka Kampparit vielä hetken aikaa roikkui mukana, ottelun kuva alkoi kallistua omiin erikoistilanteisiinsa luottaneelle kotijoukkueelle.
52. minuutilla Huotelin laukoi tarkasti ja vei Kampparit jo 1–3-johtoon, mutta sen jälkeen ottelu kääntyi täysin päälaelleen.
Kampparien niin sanottu musta vartti käynnistyi 55. minuutilla, kun Vili Korhonen kavensi kulmalyönnistä 2–3:een. Tämä avasi hanat Narukerän erikoistilanneilottelulle:
- 61’ 3–3 – Urho Eklund iski kulmasta tasoituksen.
- 66’ 4–3 – Rasmus Arponen pamautti jälleen kulmasta Narukerän johtoon.
- 69’ 5–3 – Joni Vuopio upotti rangaistuslyönnin varmasti.
Peli pysyi pitkään Kampparien päädyssä, ja Narukerän paine jatkui.
Loppu täysin Narukerän näytöstä
Kun Kampparien selkäranka alkoi ratista, Narukerä viimeisteli lopullisen työnsä kliinisesti.
- 73’ 6–3 – Leo Eklund karkasi läpiajoon ja vei juhlivan kotijoukkueen kolmen maalin johtoon.
- 81’ 7–3 – Vuopio osui vielä kertaalleen kulmalyönnistä.
- 89’ 8–3 – Jesse Aaltonen sijoitti läheltä tylyt loppunumerot taululle.
Toisella jaksolla Kampparit ei enää löytänyt keinoja Narukerän myllytystä vastaan, ja mikkeliläisten peli muuttui loppua kohden enemmän selviytymiseksi ja pelailuksi.
Kampparivalmentaja Kaartinen: ”Selkäranka vähän naksahti”
Kamppareiden päävalmentaja Alpo Kaartinen harmitteli erityisesti toisen jakson henkistä notkahdusta:
”Ensimmäinen jakso meni ihan suunnitelmien mukaan. Toiselle jaksolle Narukerä tuli kovaa ja oli erikoistilanteissa todella vahva. Harmittamaan jäi se, että meillä vähän naksahti selkäranka vastustajan osumiin ja viimeistään 5–3-maalin jälkeen peli oli meiltä sellaista pelailua, annettiin Kerän viedä. Tähän meidän pitää kopissa vahvasti puuttua.”
Maalit (minuutti – tekijä – tilanne)
- 18’ Alex Mårtensson 1–0 (pt)
- 24’ Severi Noponen 1–1 (RL)
- 42’ Jere Immonen 1–2 (pt)
- 52’ Simo Huotelin 1–3 (pt)
- 55’ Vili Korhonen 2–3 (kl)
- 61’ Urho Eklund 3–3 (kl)
- 66’ Rasmus Arponen 4–3 (kl)
- 69’ Joni Vuopio 5–3 (RL)
- 73’ Leo Eklund 6–3 (pt)
- 81’ Joni Vuopio 7–3 (kl)
- 89’ Jesse Aaltonen 8–3 (pt)
(pt = pelitilanne, RL = rangaistuslyönti, kl = kulmalyönti)
WP 35 jäi Botnian jyrän alle – helsinkiläisille tyly 3–9-vierasvoitto
WP 35 – Botnia 3–9 (2–4)
Botnia otti Varkaudessa vakuuttavan ja tylyn 3–9 (2–4) -vierasvoiton. Helsinkiläiset olivat alusta alkaen tehokkaampia sekä viimeistelyssä että erikoistilanteissa, ja WP 35:n hyväkin vaihe ensimmäisen jakson lopussa jäi lopulta sivurooliin Botnian vyörytyksen alla.
Botnia karkasi, WP 35 heräsi – ensimmäinen jakso 2–4
Ottelun alku oli Botnian hallintaa. Vieraat saivat kulman jo 2. minuutilla ja rakensivat sen jälkeen tasaiseen tahtiin painetta WP:n päätyyn.
Palkinto tuli 5. peliminuutilla, kun Patrik Parkkonen iski lukemiksi 0–1. Botnia jatkoi vahvaa tekemistä, ja 21. minuutilla Pekka Niska kasvatti eron kahteen rangaistuslyönnistä: 0–2.
Kun Kaarlo Lappi vei Botnian 26. minuutilla jo 0–3-johtoon, näytti pitkään siltä, että ottelu karkaa isänniltä jo ennen taukoa. WP 35 kuitenkin vastasi hienosti:
- 35’ 1–3 – Eetu Jäppinen kavensi ja toi kotijoukkueen peliin mukaan.
- 38’ 2–3 – Lasse Karppinen niittasi kulmasta numerot jo maalin päähän.
WP:n pirteä jakson lopetus tyrehtyi kuitenkin juuri ennen taukoa, kun Eetu Pulkkinen iski Botnialle tärkeän 2–4-osuman 45. minuutilla. Puoliaikaan mentiin vierasjohdossa ja henkinen yliote kääntyi takaisin helsinkiläisille.
Toisella jaksolla Botnia ratkoo – Niskalle hattutemppu
Toisen jakson alussa WP 35 haki aikalisällä (52’) uutta virtaa ja kavennusmaalia. Se sai muutamia paikkoja, mutta Botnian puolustus ja maalivahtipeli pitivät isännät aisoissa.
Lopullinen ratkaisu nähtiin viimeisen parikymppisen aikana, kun Botnia rokotti armottomasti:
- 72’ 2–5 – Niska iskee illan toisen osumansa.
- 76’ 2–6 – Niska täydentää hattutemppunsa toisella rangaistuslyönnillä.
WP 35 löysi vielä kerran kirivaihteen:
81. minuutilla Robert Ruippo kavensi kulmasta 3–6:een, mutta Botnia ei horjunut.
Loppu tylyä numeronsiivousta
Ottelun viimeiset minuutit olivat tulostaulun kannalta rumaa luettavaa kotijoukkueelle. Botnia hyödynsi WP:n riskinoton ja löysät hetket kliinisesti:
- 86’ 3–7 – Parkkonen iskee illan toisen maalinsa.
- 88’ 3–8 – Lappi viimeistelee illan toisen osumansa kulmalyönnistä.
- 90+1’ 3–9 – Pulkkinen kaunistaa vielä loppunumerot kahteen maaliin.
Botnian laaja ratkaisurintama korostui:
Pekka Niska viimeisteli hattutempun (kaksi rl-maalia), ja sekä Parkkonen, Lappi että Pulkkinen osuivat kahdesti. WP 35:n onnistujiksi kirjattiin Jäppinen, Karppinen ja Ruippo, kaikki eri tekijöiden maaleja ja kaksi kulmakuviosta.
Yhteenveto
WP 35:llä oli hetkensä, erityisesti avausjakson lopussa, kun peli nousi jo 0–3:sta 2–3:een. Botnia kuitenkin hallitsi kokonaisuutta paremmin, käytti erikoistilanteet ja rangaistuslyönnit tehokkaasti, ja vei toisen jakson selvästi niin pelillisesti kuin tuloksellisestikin.