BandyLiigaUutiset

Narukerä vahvistuu

Narukerä on solminut yksivuotisen sopimuksen 21-vuotiaan ruotsalaishyökkääjän Leo Eklundin kanssa Narukerä on solminut yksivuotisen sopimuksen 21-vuotiaan ruotsalaishyökkääjän Leo Eklundin kanssa. Bollnäsistä kotoisin oleva Eklund siirtyy Poriin Järvsö Bandyn riveistä, jossa hän pelasi viime kaudella Ruotsin 1. divisioonaa. – ”Odotan innolla Poriin muuttamista ja Narukerän edustamista. Se tulee olemaan jännittävää, mutta koen sen tässä kohtaa hyvänä haasteena itselleni. Tulen tekemään parhaani, jotta voin auttaa joukkuetta voittamaan”, Eklund kertoo. Narukerän puheenjohtaja Jani Raukko pitää sopimusta merkittävänä lisänä joukkueen rakennusprosessissa. – ”Erittäin hienoa, että seura kiinnostaa nuoria ruotsalaispelaajia. Eklund on tervetullut lisä nuorentuneeseen joukkueeseemme. Hän tuo hyökkäykseen uutta verta ja lisää kilpailua pelipaikoista. Kumppaneitamme on jälleen kiittäminen tästä siirron mahdollistumisesta. 60 vuotta täyttävän seuran juhlakauden edustusjoukkueemme on rakentunut hienosti.” Narukerä lähtee tulevaan kauteen uudistuneella ja entistä nuoremmalla kokoonpanolla, johon Eklund tuo kaivattua ruotsalaista osaamista ja intoa hyökkäyspeliin.

BandyLiigaUutisetOLSUutiset

Oulun Luistinseuralle uusi kapteenisto

Paluumuuttaja Valtanen kantaa kapteeninnauhaa Oulun Luistinseura on nimennyt kapteenistonsa kaudelle 2025–2026 Bandyliigassa. Joukkueen kapteeniksi nousee seuran oma kasvatti Niklas Valtanen, joka palaa Ouluun useamman vuoden tauon jälkeen. Valtasen rinnalla joukkuetta johtavat varakapteenit Samppa Äikäs ja Marcus Ukkonen, jotka molemmat ovat viime vuosina kuuluneet OLS:n runkopelaajiin ja vastuunkantajiin kentällä. Seuran mukaan uusi kapteenisto yhdistää kokemusta ja nuorekkuutta. Valtasen paluu tuo ryhmään johtajuutta ja perinteiden tuntemusta, kun taas Äikäs ja Ukkonen täydentävät kolmikkoa vahvalla pelillään ja sitoutumisellaan. OLS lähtee kauteen uudistuneella ilmeellä ja tavoittelee nousua kohti sarjan kärkeä.

BandyLiigaUutiset

Kokenut kaksikko tuo johtajuutta WP 35:n puolustukseen

WP 35 vahvistaa keltamustien alakertaa kahdella tärkeällä jatkosopimuksella Robert Ruippo ja Mikko Kilpeläinen jatkavat joukkueessa. Ruipon sopimus on kolmen vuoden mittainen ja sisältää optiot kahdesta jälkimmäisestä kaudesta. Kilpeläinen puolestaan sitoutui seuraan kauden 2025–26 kattavalla sopimuksella. Viime kaudella Botniassa pelannut Ruippo esiintyi 18 ottelussa, keräsi yhden syöttöpisteen ja istui jäähypenkillä yhteensä 30 minuuttia. Kokemuksensa ja fyysisyytensä ansiosta hänestä odotetaan puolustuksen luotettavaa runkopelaajaa. Kilpeläinen tuo omalla panoksellaan tasapainoa ja monipuolisuutta WP 35:n alakertaan. Hän on tunnettu varmana peruspakkina, joka pystyy hoitamaan roolinsa tunnollisesti myös tiukoissa tilanteissa. – ”On hienoa saada nämä miehet jatkamaan meillä. He tuovat puolustukseen kokemusta, voimaa ja johtajuutta, jota tarvitsemme ensi kaudella,” WP 35:n valmennuksesta kommentoidaan. Uusien sopimusten myötä WP 35:n puolustus rakentuu vahvalle pohjalle, ja joukkue lähtee tulevaan kauteen entistä valmiimpana haastamaan sarjan kärkijoukkueita.