Otteluohjelma 2022-23

Bandyliigassa nähdään myös tällä kaudella yhdeksän joukkuetta, eli Porvoon Akilles, HIFK ja Botnia Helsingistä, Porin Narukerä, Mikkelin Kampparit, WP 35 Varkaudesta, hallitseva mestari Lappeenrannan Veiterä, JPS Jyväskylästä ja Oulun Luistinseura.

Otteluita runkosarjassa nähdään 72 kappaletta. Tämän jälkeen seuraa ylempi ja alempi jatkosarja, jonka jälkeen siirrytään pudotuspelivaiheeseen. Puolivälierät pelataan paras kolmesta-periaatteella ja välierät paras viidestä-systeemillä.

Bandyliigan loppuottelu käydään lauantaina 11. maaliskuuta 2022 runkosarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen kotikentällä. Pronssiottelu pelataan puolestaan perjantaina 10. maaliskuuta samalla periaatteella.

Ohjelma 2022-23

PäiväOttelunumeroKotivsVierasTulosTilastot
2022
La 12.11 klo: 15.001OLS, OuluvsAkilles, Porvoo
Siirretään2JPS, JyväskylävsHIFK, Helsinki
Su 13.11 Klo: 13.003OLS, OuluvsHIFK, Helsinki
Siirretään4JPS, JyväskylävsAkilles, Porvoo
Pe 18.11 Klo: 18:305Kampparit, MikkelivsJPS, Jyväskylä
Pe 18.11 Klo: 19:006WP 35, VarkausvsVeiterä, Lappeenranta
Siirretään7Narukerä, PorivsHIFK, Helsinki
La 19.11 Klo: 16:008WP 35, VarkausvsOLS, Oulu
Siirretään9Akilles, PorvoovsKampparit, Mikkeli
Su 20.11 Klo: 13:0010Botnia, HelsinkivsOLS, Oulu
Pe 25.11 Klo: 19:0011Veiterä, LappeenrantavsAkilles, Porvoo
La 26.11 Klo: 15:0012Narukerä, PorivsWP 35, Varkaus
La 26.11 Klo: 15:0013HIFK, HelsinkivsKampparit, Mikkeli
La 26.11 Klo: 15:0014OLS, OuluvsJPS, Jyväskylä
Su 27.11 Klo: 13:0015Narukerä, PorivsKampparit, Mikkeli
Su 27.11 Klo: 13:0016Botnia, HelsinkivsVeiterä, Lappeenranta
Su 27.11 Klo: 17:0017WP 35, VarkausvsAkilles, Porvoo
Pe 02.12 Klo: 19:0018JPS, JyväskylävsBotnia, Helsinki
Pe 02.12 Klo: 19:0019Akilles, PorvoovsNarukerä, Pori
La 03.12 Klo: 14:0020Kampparit, MikkelivsOLS, Oulu
La 03.12 Klo: 17:0021Akilles, PorvoovsWP 35, Varkaus
Su 04.12 Klo: 13:0022Narukerä, PorivsJPS, Jyväskylä
Su 04.12 Klo: 13:0023HIFK, HelsinkivsWP 35, Varkaus
Su 04.12 Klo: 13:0024Veiterä, LappeenrantavsOLS, Oulu
Su 04.12 Klo: 15:0025Kampparit, MikkelivsBotnia, Helsinki
Ti 06.12 Klo: 17:0026Veiterä, LappeenrantavsHIFK, Helsinki
Ti 06.12 Klo: 17:0027Botnia, HelsinkivsAkilles, Porvoo
La 10.12 Klo: 15:0028HIFK, HelsinkivsAkilles, Porvoo
La 10.12 Klo: 15:0029OLS, OuluvsNarukerä, Pori
La 10.12 Klo: 15:0030JPS, JyväskylävsKampparit, Mikkeli
La 10.12 Klo: 15:0031WP 35, VarkausvsBotnia, Helsinki
Su 11.12 Klo: 13:0032HIFK, HelsinkivsVeiterä, Lappeenranta
Su 11.12 Klo: 13:0033Botnia, HelsinkivsJPS, Jyväskylä
Ke 14.12 Klo: 18:3034Kampparit, MikkelivsWP 35, Varkaus
Pe 16.12 Klo: 19:0035Akilles, PorvoovsBotnia, Helsinki
La 17.12 Klo: 15:0036Veiterä, LappeenrantavsNarukerä, Pori
La 17.12 Klo: 17:0037Kampparit, MikkelivsHIFK, Helsinki
La 17.12 Klo: 15:0038JPS, JyväskylävsOLS, Oulu
Su 18.12 Klo: 13:0039Veiterä, LappeenrantavsBotnia, Helsinki
Su 18.12 Klo: 13:0040Akilles, PorvoovsOLS, Oulu
Su 18.12 Klo: 14:0041WP 35, VarkausvsNarukerä, Pori
Ma 26.12 Klo: 15:0042Narukerä, PorivsAkilles, Porvoo
Ma 26.12 Klo: 15:0043Kampparit, MikkelivsVeiterä, Lappeenranta
Ma 26.12 Klo: 15:0044Botnia, HelsinkivsHIFK, Helsinki
Ma 26.12 Klo: 15:0045JPS, JyväskylävsWP 35, Varkaus
Pe 30.12 Klo: 19:0046Narukerä, PorivsBotnia, Helsinki
Pe 30.12 Klo: 19:0047Veiterä, LappeenrantavsKampparit, Mikkeli
2023
Pe 30.12 Klo: 19:0048WP 35, VarkausvsJPS, Jyväskylä
Ke 04.01 Klo: 19:0049WP 35, VarkausvsKampparit, Mikkeli
La 07.01 Klo: 15:0050Narukerä, PorivsOLS, Oulu
La 07.01 Klo: 17:0051Akilles, PorvoovsHIFK, Helsinki
Su 08.01 Klo: 13:0052HIFK, HelsinkivsOLS, Oulu
Su 08.01 Klo: 13:0053Veiterä, LappeenrantavsJPS, Jyväskylä
Su 08.01 Klo: 13:0054Botnia, HelsinkivsWP 35, Varkaus
La 14.01 Klo: 17:0055Kampparit, MikkelivsNarukerä, Pori
La 14.01 Klo: 15:0056WP 35, VarkausvsHIFK, Helsinki
La 14.01 Klo: 17:0057Akilles, PorvoovsVeiterä, Lappeenranta
Su 15.01 Klo: 13:0058Botnia, HelsinkivsKampparit, Mikkeli
Su 15.01 Klo: 14:0059JPS, JyväskylävsNarukerä, Pori
Pe 20.01 Klo: 19:0060HIFK, HelsinkivsBotnia, Helsinki
Pe 20.01 Klo: 19:0061Veiterä, LappeenrantavsWP 35, Varkaus
La 21.01 Klo: 15:0062Narukerä, PorivsVeiterä, Lappeenranta
La 21.01 Klo: 15:0063OLS, OuluvsKampparit, Mikkeli
La 21.01 Klo: 17:0064Akilles, PorvoovsJPS, Jyväskylä
Su 22.01 Klo: 13:0065HIFK, HelsinkivsNarukerä, Pori
Su 22.01 Klo: 13:0066OLS, OuluvsBotnia, Helsinki
Pe 27.01 Klo: 18:3067Kampparit, MikkelivsAkilles, Porvoo
La 28.01 Klo: 15:0068OLS, OuluvsWP 35, Varkaus
La 28.01 Klo: 15:0069Botnia, HelsinkivsNarukerä, Pori
La 28.01 Klo: 16:0070JPS, JyväskylävsVeiterä, Lappeenranta
Su 29.01 Klo: 13:0071HIFK, HelsinkivsJPS, Jyväskylä
Su 29.01 Klo: 13:0072OLS, OuluvsVeiterä, Lappeenranta

Tasapisteissä sijoitus sarjataulukossa määräytyy seuraavien kriteerien mukaisessa järjestyksessä:

1. Keskinäisten otteluiden pisteet 2. Keskinäisten otteluiden maaliero 3. Keskinäisten otteluiden tehdyt maalit 4. Maaliero 5. Tehdyt maalit 6. Arpa