Bandyliigassa nähdään myös tällä kaudella yhdeksän joukkuetta, eli Porvoon Akilles, HIFK ja Botnia Helsingistä, Porin Narukerä, Mikkelin Kampparit, WP 35 Varkaudesta, hallitseva mestari Lappeenrannan Veiterä, JPS Jyväskylästä ja Oulun Luistinseura.
Otteluita runkosarjassa nähdään 72 kappaletta. Tämän jälkeen seuraa ylempi ja alempi jatkosarja, jonka jälkeen siirrytään pudotuspelivaiheeseen. Puolivälierät pelataan paras kolmesta-periaatteella ja välierät paras viidestä-systeemillä.
Bandyliigan loppuottelu käydään lauantaina 11. maaliskuuta 2022 runkosarjassa paremmin sijoittuneen joukkueen kotikentällä. Pronssiottelu pelataan puolestaan perjantaina 10. maaliskuuta samalla periaatteella.
Ohjelma 2022-23
Päivä | Ottelunumero | Koti | vs | Vieras | Tulos | Tilastot | |
2022 | |||||||
La 12.11 klo: 15.00 | 1 | OLS, Oulu | vs | Akilles, Porvoo | 2-3 | ||
18.12 Klo: 15:00 | 2 | HIFK, Helsinki | vs | JPS, Jyväskylä | – | ||
Su 13.11 Klo: 13.00 | 3 | OLS, Oulu | vs | HIFK, Helsinki | 2-2 | ||
6.1 Klo: 19.00 | 4 | JPS, Jyväskylä | vs | Akilles, Porvoo | – | ||
Pe 18.11 Klo: 18:30 | 5 | Kampparit, Mikkeli | vs | JPS, Jyväskylä | 4-2 | ||
Pe 18.11 Klo: 19:00 | 6 | WP 35, Varkaus | vs | Veiterä, Lappeenranta | 2-4 | ||
21.12 Klo: 19.00 | 7 | Narukerä, Pori | vs | HIFK, Helsinki | – | ||
La 19.11 Klo: 16:00 | 8 | WP 35, Varkaus | vs | OLS, Oulu | 5-2 | ||
11.12. Klo: 13.00 | 9 | Akilles, Porvoo | vs | Kampparit, Mikkeli | – | ||
Su 20.11 Klo: 13:00 | 10 | Botnia, Helsinki | vs | OLS, Oulu | 7-5 | ||
Pe 25.11 Klo: 19:00 | 11 | Veiterä, Lappeenranta | vs | Akilles, Porvoo | 4-4 | ||
La 26.11 Klo: 15:00 | 12 | Narukerä, Pori | vs | WP 35, Varkaus | 3-3 | ||
La 26.11 Klo: 15:00 | 13 | HIFK, Helsinki | vs | Kampparit, Mikkeli | 1-8 | ||
La 26.11 Klo: 15:00 | 14 | OLS, Oulu | vs | JPS, Jyväskylä | 1-6 | ||
Su 27.11 Klo: 13:00 | 15 | Narukerä, Pori | vs | Kampparit, Mikkeli | 3-3 | ||
Su 27.11 Klo: 13:00 | 16 | Botnia, Helsinki | vs | Veiterä, Lappeenranta | 4-5 | ||
Su 27.11 Klo: 17:00 | 17 | WP 35, Varkaus | vs | Akilles, Porvoo | – | Siirretty | |
Pe 02.12 Klo: 19:00 | 18 | JPS, Jyväskylä | vs | Botnia, Helsinki | 12-3 | ||
Pe 02.12 Klo: 19:00 | 19 | Akilles, Porvoo | vs | Narukerä, Pori | 2-3 | ||
La 03.12 Klo: 14:00 | 20 | Kampparit, Mikkeli | vs | OLS, Oulu | 8-3 | ||
La 03.12 Klo: 17:00 | 21 | Akilles, Porvoo | vs | WP 35, Varkaus | 8-3 | ||
Su 04.12 Klo: 13:00 | 22 | Narukerä, Pori | vs | JPS, Jyväskylä | 11-1 | ||
Su 04.12 Klo: 13:00 | 23 | HIFK, Helsinki | vs | WP 35, Varkaus | 3-2 | ||
Su 04.12 Klo: 13:00 | 24 | Veiterä, Lappeenranta | vs | OLS, Oulu | 1-4 | ||
Su 04.12 Klo: 15:00 | 25 | Kampparit, Mikkeli | vs | Botnia, Helsinki | 11-1 | ||
Ti 06.12 Klo: 17:00 | 26 | Veiterä, Lappeenranta | vs | HIFK, Helsinki | 2-1 | ||
Ti 06.12 Klo: 17:00 | 27 | Botnia, Helsinki | vs | Akilles, Porvoo | 3-7 | ||
La 10.12 Klo: 15:00 | 28 | HIFK, Helsinki | vs | Akilles, Porvoo | – | Siirtyy 11.1 | |
La 10.12 Klo: 15:00 | 29 | OLS, Oulu | vs | Narukerä, Pori | 2-5 | ||
La 10.12 Klo: 15:00 | 30 | JPS, Jyväskylä | vs | Kampparit, Mikkeli | 2-5 | ||
La 10.12 Klo: 15:00 | 31 | WP 35, Varkaus | vs | Botnia, Helsinki | 8-2 | ||
Su 11.12 Klo: 13:00 | 32 | HIFK, Helsinki | vs | Veiterä, Lappeenranta | – | ||
Su 11.12 Klo: 13:00 | 33 | Botnia, Helsinki | vs | JPS, Jyväskylä | 4-6 | ||
Ke 14.12 Klo: 18:30 | 34 | Kampparit, Mikkeli | vs | WP 35, Varkaus | 12-1 | ||
Pe 16.12 Klo: 19:00 | 35 | Akilles, Porvoo | vs | Botnia, Helsinki | 10-2 | ||
La 17.12 Klo: 15:00 | 36 | Veiterä, Lappeenranta | vs | Narukerä, Pori | 2-2 | ||
La 17.12 Klo: 17:00 | 37 | Kampparit, Mikkeli | vs | HIFK, Helsinki | 10-3 | ||
La 17.12 Klo: 15:00 | 38 | JPS, Jyväskylä | vs | OLS, Oulu | 6-0 | ||
Su 18.12 Klo: 13:00 | 39 | Veiterä, Lappeenranta | vs | Botnia, Helsinki | 11-2 | ||
Su 18.12 Klo: 13:00 | 40 | Akilles, Porvoo | vs | OLS, Oulu | 6-2 | ||
Su 18.12 Klo: 14:00 | 41 | WP 35, Varkaus | vs | Narukerä, Pori | 2-8 | ||
Ma 26.12 Klo: 15:00 | 42 | Narukerä, Pori | vs | Akilles, Porvoo | 5-1 | ||
Ma 26.12 Klo: 15:00 | 43 | Kampparit, Mikkeli | vs | Veiterä, Lappeenranta | 2-2 | ||
Ma 26.12 Klo: 15:00 | 44 | Botnia, Helsinki | vs | HIFK, Helsinki | 3-2 | ||
Ma 26.12 Klo: 15:00 | 45 | JPS, Jyväskylä | vs | WP 35, Varkaus | 6-4 | ||
Pe 30.12 Klo: 19:00 | 46 | Narukerä, Pori | vs | Botnia, Helsinki | 6-2 | ||
Pe 30.12 Klo: 19:00 | 47 | Veiterä, Lappeenranta | vs | Kampparit, Mikkeli | – | siirtyy 24.01 | |
Pe 30.12 Klo: 19:00 | 48 | WP 35, Varkaus | vs | JPS, Jyväskylä | 3-7 | ||
2023 | |||||||
Ke 04.01 Klo: 19:00 | 49 | WP 35, Varkaus | vs | Kampparit, Mikkeli | 2-6 | ||
La 07.01 Klo: 15:00 | 50 | Narukerä, Pori | vs | OLS, Oulu | 7-1 | ||
La 07.01 Klo: 17:00 | 51 | Akilles, Porvoo | vs | HIFK, Helsinki | 6-0 | ||
Su 08.01 Klo: 13:00 | 52 | HIFK, Helsinki | vs | OLS, Oulu | 7-1 | ||
Su 08.01 Klo: 13:00 | 53 | Veiterä, Lappeenranta | vs | JPS, Jyväskylä | 6-5 | ||
Su 08.01 Klo: 13:00 | 54 | Botnia, Helsinki | vs | WP 35, Varkaus | 4-5 | ||
Ke 11.01 Klo: 19.00 | 28 | HIFK, Helsinki | vs | Akilles, Porvoo | 6-3 | ||
La 14.01 Klo: 17:00 | 55 | Kampparit, Mikkeli | vs | Narukerä, Pori | 5-2 | ||
La 14.01 Klo: 15:00 | 56 | WP 35, Varkaus | vs | HIFK, Helsinki | 4-2 | ||
La 14.01 Klo: 17:00 | 57 | Akilles, Porvoo | vs | Veiterä, Lappeenranta | 1-1 | ||
Su 15.01 Klo: 13:00 | 58 | Botnia, Helsinki | vs | Kampparit, Mikkeli | 0-6 | ||
Su 15.01 Klo: 14:00 | 59 | JPS, Jyväskylä | vs | Narukerä, Pori | 5-3 | ||
Pe 20.01 Klo: 19:00 | 60 | HIFK, Helsinki | vs | Botnia, Helsinki | 6-5 | ||
Pe 20.01 Klo: 19:00 | 61 | Veiterä, Lappeenranta | vs | WP 35, Varkaus | 2-2 | ||
La 21.01 Klo: 15:00 | 62 | Narukerä, Pori | vs | Veiterä, Lappeenranta | 6-4 | ||
La 21.01 Klo: 15:00 | 63 | OLS, Oulu | vs | Kampparit, Mikkeli | 2-11 | ||
La 21.01 Klo: 17:00 | 64 | Akilles, Porvoo | vs | JPS, Jyväskylä | 3-6 | ||
Su 22.01 Klo: 13:00 | 65 | HIFK, Helsinki | vs | Narukerä, Pori | 4-4 | ||
Su 22.01 Klo: 13:00 | 66 | OLS, Oulu | vs | Botnia, Helsinki | 4-6 | ||
Ti 24.01 Klo:18:30 | 47 | Veiterä, Lappeenranta | vs | Kampparit, Mikkeli | 6-2 | ||
Pe 27.01 Klo: 18:30 | 67 | Kampparit, Mikkeli | vs | Akilles, Porvoo | 3-3 | ||
La 28.01 Klo: 15:00 | 68 | OLS, Oulu | vs | WP 35, Varkaus | 5-6 | ||
La 28.01 Klo: 15:00 | 69 | Botnia, Helsinki | vs | Narukerä, Pori | 1-2 | ||
La 28.01 Klo: 16:00 | 70 | JPS, Jyväskylä | vs | Veiterä, Lappeenranta | 7-4 | ||
Su 29.01 Klo: 15:00 | 71 | JPS, Jyväskylä | vs | HIFK, Helsinki | – | ||
Su 29.01 Klo: 13:00 | 72 | OLS, Oulu | vs | Veiterä, Lappeenranta | – |
Tasapisteissä sijoitus sarjataulukossa määräytyy seuraavien kriteerien mukaisessa järjestyksessä:
1. Keskinäisten otteluiden pisteet 2. Keskinäisten otteluiden maaliero 3. Keskinäisten otteluiden tehdyt maalit 4. Maaliero 5. Tehdyt maalit 6. Arpa