← Takaisin mestaruuksiin

1973

Veitsiluodon Vastus – Suomen mestari

Tällä alasivulla voit esitellä mestarijoukkueen, joukkuekuvan sekä pelaajien ja taustojen nimet.

Veitsiluodon VastusMESTARI1973
IFK HelsingforsHOPEAfinaalivastustaja
Oulun LuistinseuraPRONSSIkauden kolmas

Mestarijoukkue

1973
Veitsiluodon Vastus joukkuekuva

Veitsiluodon Vastus

Tämä alasivu käyttää saman osion grafiikkaa kuin pääsivu. Lisää vuosiriville mestarin joukkuekuva sekä pelaajien ja taustojen nimet, niin sivusta tulee valmis juhlasivu jokaiselle Suomen mestaruudelle.

  • Vuosi: 1973
  • Mestari: Veitsiluodon Vastus
  • Hopea: IFK Helsingfors
  • Pronssi: Oulun Luistinseura

Pelaajien nimet

muokattavissa
Jolkkonen SeppoKarvo PerttiRyhänen PekkaTammilehto PerttiHamari EeroEskola AskoRäsänen MattiKeinänen EinoKiviharju KariHenttinen KaarloMehtelä ErkkiTammilehto RistoSilvekoski EinoEklund juha

Taustojen nimet

muokattavissa
Valmentaja: Heikki Tapio

Mestaruuskauden tarina

1973

Veitsiluodon Vastus puolusti mestaruuttaan 23 pisteellä. HIFK nousi hopealle ja OLS pronssille. Kemin seudun joukkue osoitti jälleen kuuluvansa pääsarjan ehdottomaan eliittiin saavuttamalla toisen peräkkäisen kultansa.

Kaksinkertainen sarja ilman pudotuspelejä, ratkaisi mestarin.

Näin lehdistö näki ratkaisut:
Mestaruus ei ole vielä Vastuksen - HIFK teki pelin tiukaksi
Suomen Jääpalloliiton ensimmäisestä mestaruuskamppailusta syntyi viime hetkellä kerrassaan hemasevan jännittävä. Eikä ainoastaan mestaruudesta, myös sarjasta putoaja on vielä kahden kauppa samoinkuin mestaruuskin.

Helsingin IFK teki sunnuntaina sen mitä kukaan muu ei kahteen vuoteen ole pystynyt mestaruutta puolustavalle Vastukselle tekemään — voittamaan sen omalla kotikentällään. Helsingin punapaidat johtivat jo 4—1, mutta saivat sitten tyytyä niukkaan, mutta ansaittuun 5—4 tulokseen ja uusintaottelumahdollisuuteen.

HIFK:lla on nyt todella suuret mahdollisuudet mestaruuteen 29 vuoden tauon jälkeen.

Varsinaisen suolan mestaruustaistelulle tulee kuitenkin tarjoamaan Oulun Palloseura, joka on putoamisvaarassa itse ja joka kohtaa ratkaisevassa ottelussa niin mestaruuden kuin putoamistakin silmälläpitäen juuri HIFK:n.

Voitto ja vain voitto tässä ottelussa ei kuitenkaan merkitse kuin sitä, että uusintaottelu mestaruudesta joudutaan suorittamaan puolueettomalla kentällä.

Säätekijät, jotka oikeastaan tämän mielenkiintoisen tilanteen aiheuttivat, kun OPS—HIFK ja Akilles—LaPa ottelut jouduttiin peruuttamaan, eivät näytä jatkossakaan hyviltä. Kevät tekee jo täyttä menoa tuloaan.

Pulmia siis riittää jääpalloilussa yllin kyllin.

Oman pulmansa aiheuttaa sekin, että nämä kaksi jäljellä olevaa sarjaottelua on ehdottomasti pelattava samana päivänä ja täsmälleen samaan kellon lyömään. Sillä jos esimerkiksi HIFK pelaisi aikaisemmin ja voittaisi on Akilleksen ja LaPan helppo pelata napsakka tasapeli ja OPS putoaa mutkitta. Pitkät välimatkat kun pakottavat pakostakin harkitsemaan kenen kanssa seuraavalla kaudella mieluummin pelataan. Tarkkailijat kentälle jalkapallon tyyliin.

Asetelmat jos OPS voittaa HIFK:n on Akilleksen voitettava LaPa jolloin LaPa putoaa. Jos Akilles pelaa tasan putoaa Akilles.

Jos OPS pelaa tasan ja Akilles voittaa LaPan niin OPS ja LaPa uusivat. Jos Akilles pelaa tasan uusivat Akilles ja OPS. Jos Akilles häviää se putoaa.

Jos OPS häviää riittää Akillekselle tasapeli säilymiseen. Jos Akilles häviää uusivat OPS ja Akilles.

Mahdollisuudet ovat siis monet.

OPS turvautui takavuosien tähtiin
Loppukiri on valtaisa Oulun Palloseuralla, mutta siitä huolimatta jääpallon mestaruussarja taitaa vaihtua kakkosdivisioonaksi ensi kaudeksi. Sunnuntaina kaatui Oulussa Mikkelin Palloilijat komeasti maalein 11—1 (4—1).

Seppo Alatalo oli vedetty jo viime kierroksella vahvistukseksi. Tämä ei vielä riittänyt, vaan takavuosien tähdistä sunnuntaina myös Raimo Kaarela asetti kokemuksensa joukkueen käyttöön. Molemmat olivat ratkaisevia hahmoja tehden kaksi maalia mieheen.

OPS otti pelin haltuunsa heti alusta lähtien. Vajaa minuutti ehti vierähtää, kun Jarmo Hannuksela vei kotijoukkueen johtoon hallitusti tehdyllä maalillaan.

Taisto Tuohino vieraili ahkerimmin MP:n maalilla tehden kolme täysosumaa. Hänet palkittiin.

Selvästä tappioasemastaan huolimatta mikkeliläiset kiihtyivät pelin aikana silmin nähden. Välillä pelitouhut unohtuivat kokonaan joukkueen keskittyessä kranaamaan oululaisten kanssa.

Seppo Siskonen jaksoi ainoana pelata koko ottelun ollen MP:n ehdoton ykkönen sunnuntaina. Hänet palkittiin.

Minuutti ja maali tahti Varkaudessa
Jääpallon mestaruussarjan hopeajoukkue Oulun Luistinseura kärsi 7—4 (5—3), tappion kauden viimeisessä kamppailussaan WP35:lle Varkaudessa pelatussa ottelussa.

Kotijoukkue oli keväisissä olosuhteissa juuri kolmen maalin verran taidokkaampi vastustajaan ja ansaitsi voittonsa.

Ottelun ensimmäiset maalit syntyivät nippuratkaisuna, sillä neljässä minuutissa lyötiin pallo yhtä monta kertaa verkon uumeniin. WP-35 oli tässä lyöntimyllyssä terävämpi hankkiutuen 15 minuutin pelin jälkeen 3—1 johtoon. Oulun Luistinseura kävi lähinnä Pekka Vartiaisen taidollisten jujuuttelujen ansiosta jo tasalukemissakin kunnes Seppo Laakkonen sai ensi jakson lopulla jyvän kohdalleen ja laukoi taukojohdoksi 5—3.

Toisella jaksolla peli muuttui pehmeällä kentällä sohimiseksi ja luistimilla juoksuakin nähtiin varsin taidokkaasti suoritettuna.

"Vastuksella käyrä korkealla"
Helsingin IFK taistelee voimallisesti jääpallon tämän vuoden Suomen mestaruudesta. Joukkue kukisti tähän asti sarjaa hallinneen Veitsiluodon Vastuksen maalein 5—4 tämän kotikentällä sunnuntaina.

HIFK:n on vielä voitettava Oulun Palloseura, jotta se pääsisi uusintaotteluun Veitsiluodon Vastuksesta. Siinä ottelussa ratkaistaan kullan kohtalo.

”Käyrä on korkealla, täytyy myöntää”, ilmaisi Seppo Jolkkonen koko Vastuksen joukkueen mielipiteen.

Ottelun ensimmäinen varttitunti oli täydellistä Vastuksen hallintaa. Peliä käytiin melkein yksinomaan IFK:n kenttäpuoliskolla. Pentti Karvo teki joukkueensa avausmaalin.

Viidentoista minuutin kohdalla Vastukselle annettiin rangaistuslyönti, jonka hermoileva Juha Eklund ampui suoraan Juha-Pekka Laineen luistimeen. Seurannut kulmalyönti valui hukkaan.

Ote siirtyi nyt helsinkiläisille, jotka hallitsivat jatkoa selvästi.

Loppuhetkillä Vastus löysi kadoksissa olleen yhteishengen yrittäen tasoitusta kaikin voimin. Aika loppui kuitenkin kesken.

OPS romutti HIFK:n kultahaaveet
Oulun Palloseuran kova taistelu jääpalloilun mestaruussarjasta putoamista vastaan tuotti Helsingin IFK:lle karvaan kokemuksen. OPS venyi tasapeliin 2—2 (1—0) ja romutti samalla HIFK:n mahdollisuudet uusintaotteluun mestaruudesta Veitsiluodon Vastusta vastaan. Vastus voitti mestaruuden.

Tasapelillään säilytti OPS myös paikkansa sarjassa, sillä samanaikaisesti hävisi Porvoon Akilles Lappeenrannan Pallolle 2—4. Se tiesi porvoolaisille matkaa II divisioonaan.

Jarmo Hannuksela oli OPS:n sankari. Hannuksela teki kaksi huippuhienoa maalia, jotka pelastivat maineikkaan jääpallo-uran putoamasta.

Hannuksela teki molemmat 11 pienestä kulmasta. IFK:n Olle Lindqvist oli ehkä hienokseltaan osasyyllinen.

Raatin jää oli erittäin huonossa kunnossa. Ottelu muistutti jotakin juoksukilpailua.

IFK oli toisella jaksolla parhaimmillaan. Veikko Niemikorpi hätyytteli tuimasti OPS:n maalia, mutta maallinen itsekyys pilasi tilanteet.