Akilles vahvistaa rosteria

Joonatan Irtamo Ruotsista Porvoolaisten rosteriin

Akilles julkaisi lehdistötiedotteen seuraavalla sisällöllä: Akilles Bandyn miesten edustusjoukkueen rakentaminen sujuu suunnitelmien mukaan. Toisena ulkopuolisena vahvistuksena Akilles voi esitellä 24-vuotiaan Jyväskylän kasvatin Joonatan Irtamon. Joonatan siirtyy Akilleksen riveihin Ruotsin Elitserienin Frillesås BK:n riveistä. Hän on edustanut Ruotsissa myös Katrineholm Värmbol BS:ta ja lukioaikoina hän pelasi vuoden Edsbyn IF:n riveissä. Suomen Bandyliigassa hän on edustanut myös Helsinkiläistä Botniaa. Joonatan on hyvän fysiikan omaava puolustus- ja keskikenttäpelaaja. Hänen vahvuutenaan on vahva luistelu, tinkimätön fyysinen pelaaminen ja hän tuo varmasti myös lyöntivoimaa Akilleksen erikoistilanteisiin.

Santeri Laitinen jatkosopimukseen

Akillekselle viime kaudella 29 maalia takonut 31-vuotias hyökkääjä Santeri Laitinen jatkaa myös uraansa vihreävalkoisessa paidassa. Santeri on maalintekijä, joka uransa aikana on keskimäärin tehnyt joukkueelleen maaleja lähes 30 jokaisella kaudella Bandy-liigassa. Santeri on parhaimmillaan lähellä maalia hyvän maalivainunsa ansiosta, mutta toisaalta hän on myös kurinalainen joukkuepelaaja. Lisäksi Santeri on erinomainen joukkuehengen rakentaja pukukopissa.

Akilles Bandyn päävalmentaja Juha Laitinen on tyytyväinen joukkueen rakentumiseen ja nyt tehtyihin sopimuksiin. Hän toivoo myös, että uusia sopimusuutisia saadaan lisää julkisuuteen lähiaikoina. Joukkueen yhteinen kesäharjoittelu on alkanut positiivisella tekemisellä toukokuun alussa ja osaan harjoituksista on osallistunut myös omia nuorempia junioreita, joka tietää hyvää jatkoa ajatellen.

Comments (1)

  1. Bandy vän

    Forza grön vit
    Looking good so far👍

Leave a Reply